Terapia dla par
Z dobrodziejstw terapii dla par mogą korzystać zarówno małżeństwa, jak i związki niesformalizowane. Głównym celem terapii dla par jest zapobieganie rozpadowi związków. Jednak nie zawsze się to udaje. Zdarzają się sytuacje, w których para uczestnicząca w terapii świadomie decyduje się na rozstanie i nie ma w tym nic złego. Nie jest to również powód, na podstawie którego przeprowadzoną terapię należałoby ocenić negatywnie.
Kiedy terapia dla par jest skuteczna?
O skuteczności terapii małżeńskiej oraz terapii dla par można mówić wyłącznie w sytuacji, kiedy poddający się działaniom terapeutycznym partnerzy uświadamiają sobie czego oczekują od partnera i związku. Nazywając te oczekiwania sprawiamy, iż stają się one weryfikowalne, a co za tym idzie możemy ocenić, czy ich zaspokojenie jest możliwe. Oczywiście uświadomienie sobie tego, iż partner nie jest i nie będzie w stanie zaspokoić wszystkich naszych oczekiwań nie musi się wiązać z rozpadem związku. Możliwe jest bowiem wypracowanie kompromisu, który będzie satysfakcjonujący dla obydwu stron.
Kiedy warto udać się do terapeuty?
Codzienne problemy, pośpiech, stres, a także dzieci i ich potrzeby to czynniki, które skutecznie odwracają naszą uwagę od partnera lub partnerki. W konsekwencji tego powoli się od siebie oddalamy – zarówno w aspekcie emocjonalnym, jak i fizycznym – co w konsekwencji może doprowadzić do rozpadu związku. Dlatego z wizytą u terapeuty nie warto zwlekać. Na terapię najlepiej zgłosić się w momencie, w którym pojawiają się pierwsze problemy.
Umiejętnie prowadzona terapia dla par koncentruje się na partnerach jako jednostkach, jednocześnie cały czas mając na uwadze związek i jego dobro. Uczulając partnerów na wzajemne, często wcześniej nieuświadomione potrzeby, terapeuta pomaga parom w odnalezieniu i zrozumieniu źródła problemu, jednocześnie wspierając ich starania dążące do jego rozwiązania.
Ile trwa terapia dla par?
Jak w przypadku większości terapii, okres trwania terapii dla par jest indywidualny i może zależeć od wielu czynników m.in.:
- złożoności problemu lub problemów,
- woli współpracy obydwu stron,
- częstotliwości spotkań w gabinecie terapeuty.
W praktyce stosuje się terapie krótko- i długookresowe. Okres terapii dostosowuje się do rzeczywistych potrzeb i oczekiwań klientów.
Warszawa – terapia dla par
Pary, które chciałyby poprawić wzajemne relacje poprzez:
- naukę efektywnej komunikacji interpersonalnej w związku,
- rozwój postaw empatycznych,
- eliminację i modyfikację zachowań niepożądanych w związku,
zapraszamy do skorzystania z oferty Centrum psychoterapii Dialog w Warszawie. Terapię dla par prowadzą wykwalifikowani terapeuci z wieloletnim doświadczeniem, którzy warsztat pracy (narzędzia i techniki terapeutyczne) dopasowują indywidualnie do potrzeb i oczekiwań swoich Klientów.
W ofercie posiadamy również terapię rodzinną. Do skorzystania z terapii zachęcamy pary wraz z małoletnimi oraz dorosłymi dziećmi. W wielu przypadkach to właśnie połączenie elementów terapii dla par oraz terapii rodzinnej przynosi najlepsze rezultaty.