Terapia poznawczo-behawioralna
Terapia poznawczo-behawioralna to jedna z najbardziej skutecznych metod postępowania terapeutycznego, którą wykorzystuje się do leczenia zaburzeń o podłożu depresyjnym i lękowym.
Na czym polega psychoterapia poznawczo-behawioralna?
Korzenie terapii poznawczo-behawioralnej sięgają lat 60. XX wieku, kiedy to amerykański psychiatra Aaron Beck zaczął opierać swoją terapię na przekonaniu, iż wzorce zachowań człowieka są wynikiem wzajemnego oddziaływania na siebie jego myśli, emocji i zachowań. Na przestrzeni czasu wzorce te ulegają utrwaleniu i stają się automatycznymi reakcjami na określone bodźce, które je wyzwalają.
W ramach prowadzonych działań terapeutycznych terapeuta poznawczo-behawioralny stara się pomóc pacjentowi wyjść poza utrwalone wzorce zachowania i je zmodyfikować. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w której reakcje pacjenta ranią innych ludzi lub przysparzają mu kłopotów, a więc są społecznie uznawane za niewłaściwe. Niewłaściwe rekcje są naturalną konsekwencją zaburzeń w postrzeganiu świata, które stanowią przedmiot leczenia terapeutycznego. Można zatem stwierdzić, iż psychoterapia poznawczo-behawioralna ma za zadanie wykryć nieprawidłowości w postrzeganiu rzeczywistości tzw. zniekształcone interpretacje i zastąpić je właściwymi, co w konsekwencji doprowadzi do zmiany zachowań i postaw pacjenta.
Komu może pomóc dobry terapeuta poznawczo-behawioralny?
Ze względu na specyfikę prowadzonej terapii psychoterapia poznawczo-behawioralna postrzegana jest jako najskuteczniejsza metoda leczenia zaburzeń o podłoży lękowym i depresyjnym. W związku z tym stosuje się ją podczas pracy z:
- pacjentami borykającymi się z różnego rodzaju fobiami;
- osobami cierpiącymi na ataki lęków napadowych o różnym podłożu;
- pacjentami ze zdiagnozowanymi nerwicami o różnym podłożu;
- osobami cierpiącymi na depresje oraz osobami ze skłonnościami do popadania w stany depresyjne;
- chorymi cierpiącymi na zaburzenia kompulsywno-obsesyjne, w tym również zaburzenia odżywiania;
- pacjentami cierpiącymi na schizofrenię.
Terapeuta poznawczo-behawioralny to również osoba, która może pomóc w skutecznej walce z:
- depresją poporodową,
- stresem pourazowym,
- przewlekłym stresem.
Co zrobić, żeby terapia była skuteczna?
Kluczem do skutecznej terapii poznawczo-behawioralnej jest współpraca terapeuty z pacjentem, która przejawia się w otwartości pacjenta na przeprowadzenie procesu poznawczego. Umiejętnie przeprowadzony proces poznawczy prowadzi do rozłożenia na czynniki sytuacji, która powoduje zniekształcone postrzeganie świata i umożliwia pacjentowi dokonanie prawidłowej interpretacji rzeczywistości. To właśnie prawidłowa interpretacja rzeczywistości decyduje o powodzeniu leczenia i zmianie zachowań niepożądanych.
Warszawa - dobry terapeuta
Osoby zainteresowane skorzystaniem z pomocy terapeuty poznawczo-behawioralnego zapraszamy do skorzystania z oferty Centrum psychoterapii Dialog zrzeszającego ekspertów z różnych nurtów terapeutycznych – terapeutów poznawczo-behawioralnych, terapeutów specjalizujących się w terapii psychodynamicznej, psychologów rodzinnych oraz specjalistów od terapii dla par.