Psychoterapia psychodynamiczna
Psychoterapia psychodynamiczna reprezentuje jedno z kilku podejść psychoterapeutycznych. Jako taka cieszy się bardzo dużą popularnością wśród psychoterapeutów i jest bardzo często wykorzystywana podczas leczenia większości zaburzeń psychicznych, w szczególności:
- nerwic,
- zaburzeń osobowości,
- stanów lękowych,
- stanów depresyjnych i depresji.
Głównym celem leczenia jest pomoc pacjentowi w rozumieniu sposobów, w jaki kreuje on sądy dotyczące rzeczywistości wewnętrznej i zewnętrznej i jak te sądy wpływają na jego zachowanie. Powszechnie uważa się, iż leczenie z zastosowaniem terapii psychodynamicznej może zapewnić trwałą zmianę samopoczucia pacjenta, w konsekwencji wpłynąć na jego zachowanie i sposób postrzegania rzeczywistości.
Terapia psychodynamiczna – główne założenia
Wśród cech wyróżniających podejście psychodynamiczne spośród innych nurtów psychoterapeutycznych na uwagę zasługują:
- koncentracja na retrospekcjach – omawianie doświadczeń z przeszłości i wyrażanie wiążących się z nimi emocji;
- koncentracja na powtarzających się motywach i wzorcach zachowań – omawianie wzorców tzw. nieuświadomionych, z istnienia których pacjent nie zdaje sobie sprawy;
- koncentracja na relacjach interpersonalnych pacjenta z otoczeniem – zarówno z terapeutą, jak i innymi ludźmi w różnych sytuacjach życiowych (pracy, szkole, rodzinie, itp.).
W praktyce terapia psychodynamiczna w znacznej mierze skupia się na aspektach życia psychicznego pacjenta, które są nieświadome. Poprzez ich odkrywanie i uświadamianie terapeuta wraz z pacjentem odkrywają przyczyny określonych niepożądanych zachowań i reakcji pacjenta i starają się im zapobiegać w przyszłości. Istotną rolę w leczeniu psychodynamicznym odgrywa aspekt przeszłych doświadczeń, w szczególności doświadczeń z dzieciństwa oraz uwarunkowania genetyczne, które w sposób bezpośredni determinują nasz rozwój.
Ile trwa skuteczna psychoterapia?
Długość trwania leczenia psychoterapeutycznego jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników, m.in.:
- złożoności problemu,
- gotowości pacjenta i jego stosunku do terapii,
- częstotliwości sesji terapeutycznych.
W praktyce terapia psychodynamiczna występuje zarówno jako krótko- i długoterminowa. Długość pierwszej nie przekracza sześciu miesięcy. Druga może trwać rok, a w niektórych przypadkach nawet dłużej.
Warszawa - terapia psychodynamiczna
Osoby zainteresowane terapią psychodynamiczną oraz innymi formami pracy terapeutycznej zapraszamy do skorzystania z oferty Centrum psychoterapii Dialog w Warszawie. W naszych Gabinetach znajdziecie Państwo wyłącznie wysoko wykwalifikowanych terapeutów specjalizujących się w terapii psychodynamicznej, terapii poznawczo-behawioralnej oraz terapii dla par. Osoby gotowe na rozpoczęcie pracy z terapeutą zapraszamy do kontaktu w celu umówienia pierwszej wizyty w naszym gabinecie.